شورای عالی علمی

 

رزومه اعضای شورای عالی علمی:

 آیت الله دکتر اعرافی

حجه‌الاسلام‌  والمسلمین‌ علیرضا اعرافی‌ در سال‌ ١٣٣٨ در شهر میبد (محله شهیدیه) واقع‌ در استان‌ یزد در میان‌ خانواده‌ای‌ اهل‌ علم‌ و با تقوا به‌ دنیا آمد. پدرش‌ آیت‌ الله محمد ابراهیم‌ اعرافی‌ از علمای‌ مشهور آن‌ دیار و از دوستان‌ نزدیک‌ امام‌ خمینی ‌(ره‌) بود که‌ نقش‌ بسزایی‌ در بیداری‌ مردم‌ میبد و یزد ایفا کرد. آن‌ عالم‌ وارسته‌ سالها قبل‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ نماز جمعه‌ بر پا می‌کرد و خود، با سلاح‌ در آن‌ خطبه‌ می‌خواند. مادر استاد اعرافی‌ نیز از زنان‌ پاکدامن‌ و مؤمن‌ روزگار بود و از فرزندان‌ آیت‌ الله شیخ‌ کاظم‌ افضلی‌ اردکانی ‌(ره‌) به‌ شمار می‌آمد.

استاد اعرافی‌ تحصیلات‌ کلاسیک‌ خود را در دیار خود آغاز کرد. او پس‌ از خواندن‌ مقداری‌ از دروس‌ ادبیات، در سال‌ ١٣۴٩ به‌ قم‌ آمد و همان‌ جا تحصیلات‌ دوره ابتدایی‌ خود را تکمیل‌ کرد و همزمان‌ دروس‌ حوزه‌ خود را آغاز نمود، و به‌ سرعت‌ دروس‌ دوره مقدمات‌ و سطح‌ را به‌ پایان‌ رسانید؛ به‌ گونه‌ای‌ که‌ در سال‌ ١٣۵۶ به‌ درس‌ خارج‌ بزرگان‌ قم‌ راه‌ یافت‌. او در طی‌ این‌ سالها از شرکت‌ در دروس‌ فلسفی‌ نیز باز نماند و آن‌ دروس‌ را نیز به‌ حد کمال‌ فرا گرفت‌ و نیز در درس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود حضور جدّی‌ داشت‌.

او در ضمن‌ تحصیل‌ دروس‌ حوزوی‌ زبانهای‌ عربی‌ و انگلیسی‌ را فرا گرفت‌ و از مطالعات‌ در رشته‌های‌ ریاضی‌ و فلسفه‌ غرب‌ نیز باز نماند و بسیاری‌ از کتب‌ را که‌ در آن‌ روزگار در حوزه‌ متداول‌ نبود، فرا گرفت‌ و در دوره‌ تعلیم‌ و تربیت‌ دفتر همکاری‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ (پژوهشگاه‌ حوزه‌ و دانشگاه‌) شرکت‌ کرد و در تعطیلات‌ به‌ مباحثه‌ تفسیر المیزان‌ و شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ ابن‌ ابی‌ الحدید پرداخت‌.

استاد اعرافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر عالمان‌ بسیار شرفیاب‌ شد. او که‌ در تفسیر شاگرد آیت‌ الله مشکینی (ره)‌ و در هیئت‌ شاگرد استاد حسن‌ زاده‌ آملی‌ بود، کتابهای‌ فلسفتنا و اقتصادنا نوشته‌ شهید صدر (ره‌) را نزد آیت‌ الله سید کاظم‌ حائری‌ فرا گرفت‌. در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ شاگرد استادانی‌ چون‌ آیت‌ الله العظمی‌ حاج‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌ (ره‌)، آیت‌ الله العظمی‌ فاضل‌ لنکرانی‌ (ره)، آیت‌ الله العظمی‌ وحید خراسانی‌، آیت‌ الله العظمی‌ جواد تبریزی (ره)‌، آیت‌ الله العظمی‌ مکارم‌ شیرازی‌ و آیت‌ الله العظمی‌ شبیری‌ زنجانی‌ بود. او دروس‌ اسفار اربعه‌، برهان‌ شفا، فصوص‌ الحکم‌ و تمهید القواعد را نزد آیت‌ الله جوادی‌ آملی‌ و بخشی‌ از اسفار را نزد آیت‌ الله‌ شهید مطهری ‌(ره‌) آموخته‌ و در زمینه فلسفه‌ از آیت‌ الله مصباح‌ یزدی‌ بهره‌های‌ بسیار برد.

استاد اعرافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود با استادان‌ و فضلای‌ بسیار رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ و دروس‌ پیش‌ آموخته‌ را مباحثه‌ می‌کرد که‌ از جمله‌ آنان‌ حجه‌الاسلام‌ والمسلمین‌ محمدعلی‌ مدرسی‌ یزدی‌، حجه‌الاسلام‌ والمسلمین‌ محمدکاظم‌ بهرامی‌، حجه‌الاسلام‌ والمسلمین‌ علی‌ نقی‌ فقیهی‌، حجه‌الاسلام‌ والمسلمین‌ محمد بهشتی‌ را می‌توان‌ نام‌ برد.

حجه‌الاسلام‌ والمسلمین‌ اعرافی‌، در سالهای‌ عمر خود فعالیتهای‌ بسیاری‌ را در زمینه‌ علم‌ و فرهنگ‌ به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. او بسیاری‌ از کتب‌ دوره سطح‌ را بارها تدریس‌ کرده‌ و سالها به‌ تدریس‌ اسفار اربعه‌ و خارج‌ فقه‌ قضا و تربیت‌ (فقه‌ التربیه‌) اشتغال‌ داشته‌ است‌. ویژگی‌ تدریس‌ او نوآوری‌ و تطبیق‌ مباحث‌ موجود در کتب‌ قدما با مبانی‌ امروزین‌ علوم‌ است‌.

او کتابهای‌ بسیاری‌ در زمینه‌ علوم‌ تربیتی‌ به‌ چاپ‌ رسانده‌ است‌ که‌ از جمله‌ آنان‌ می‌توان‌ به‌ کتاب‌ «فلسفه‌ تعلیم‌ و تربیت‌» اشاره‌ کرد.

استاد اعرافی‌ از ابتدای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ تاکنون‌ در مسؤولیتهای‌ مهمی‌ ایفای‌ نقش‌ کرده‌ است‌. استاد اعرافی‌ سالها در دانشگاههای‌ سراسر کشور و مؤسسات‌ وابسته‌ به‌ آموزش‌ عالی‌ تدریس‌ داشته‌ و از این‌ رهگذر شاگردان‌ خوبی‌ را تربیت‌ کرده‌ است‌. در سالهای‌ عمر خود تا به‌ امروز در عرصه‌ سیاست‌ فعالیتهای‌ بسیاری‌ را به‌ منصه‌ ظهور نهاده‌ است‌. او که‌ فرزند پدری‌ عالم‌ و مجاهد بود همواره‌ با نهضت‌ امام‌(ره‌) همراه‌ بود فعالیتهای‌ سیاسی‌ نیز داشته‌ و به‌ تحقق‌ آرمانهای‌ انقلاب‌ کمک‌ شایانی‌ نموده‌ است‌.

او در سال‌ ١٣٧١ با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ امامت‌ جمعه‌ شهر میبد برگزیده‌ شد. استاد اعرافی‌ در سالهای‌ دفاع‌ مقدس‌، بارها در جبهه‌ها حضور یافت‌ و مشوق‌ رزمندگان‌ اسلام‌ بود او هم‌ اکنون‌ از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ و به‌ تدریس‌ اشتغال‌ دارد.

صاحب بیش از ۱۰ عنوان کتاب و بیش از ۲۰ عنوان مقاله پژوهشی و …

استاد حوزه و دانشگاه

 ریاست‌ پژوهشگاه‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ قم‌

ریاست جامعه المصطفی العالمیه

عضو جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌

مدیر مسؤول جستار اقتصادی‌

معاونت‌ پژوهشی‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌

عضویت‌ در هیئت‌ امنا دفتر تبلیغات‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌

امامت‌ جمعه‌ شهر میبد

حجت الاسلام دکتر برجی (رئیس شورا)

۱. سابقه علمی

الف) تحصیلات:

در سال تحصیلی ۵۲ ـ ۵۳ وارد حوزه علمیه فضل ابن شاذان نیشابور شدم. ادبیات عرب، معانی بیان، منطق، لمعتین و اصول فقه را در آن حوزه فرا گرفتم. در سال ۱۳۵۸ به حوزه علمیه مشهد هجرت نموده و کتابهای «الرسائل» شیخ اعظم انصاری و کتاب «المکاسب» و نیز «کفایتین» را از محضر اساتید معروف آن دیار فرا گرفتم. و در سال ۱۳۶۱ به منظور ادامه تحصیل در حوزه علمیه قم اقامت نموده و در جوار حرم حضرت معصومه(س) سکنی گزیدم. پایه‌های درسی حوزه علمیه قم را امتحان داده و با عنوان «عالی قابل تشویق است» قبول شدم. و پس از یک سال(سال ۶۲) آخرین پایه درسی حوزه علمیه یعنی پایه ۹ را امتحان داده قبول شدم و به درس‌های خارج حوزه علمیه راه یافتم. و از میان حوزه‌های مختلف درسی، خارج فقه آیت الله العظمی شیخ جواد تبریزی و خارج اصول حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی را انتخاب نموده و تا سال ۱۳۷۵ به مدت ۱۳ سال از محضر درس خارج این دو بزرگوار بهره بردم، در کنار فقه اصول به معقول و فلسفه و کلام نیز پرداختم. «نهایه الحکمه» را از محضر استاد مصباح یزدی، «منظومه» مرحوم ملاهادی سبزواری را از محضر استاد انصاری شیرازی و «الاشارات و التنبیهات» را از محضر استاد علامه حسن زاده آملی و «کشف المراد» را از محضر استاد دکتر بهشتی استفاده نمودم.

در سال تحصیلی ۶۹ ـ ۷۰ در کنکور تربیت مدرس قم (دارالشفاء) شرکت نموده و قبول شدم و سال ۷۲ موفق به اخذ کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) با معدل ۱۸/۵۱ شده و در تاریخ ۷۲/۷/۲۰ پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان: «بدعت و دیدگاه‌های مختلف درباره آن» را در محضر دکتر محمد باقر حجتی (استاد راهنما)، حضرت آیت الله معرفت (استاد مشاور)، جناب دکتر بهشتی داور و جمعی دیگر از اساتید دفاع نموده و با نمره نورده (۱۹) از ۲۰ و درجه عالی از آن مرکز فارغ التحصیل گردیدم.

در سال تحصیلی ۷۳ـ۷۲ در کنکور دکترای گرایش فقه و اصول دانشگاه امام صادق(ع) شرکت کرده و قبول شدم و در این دانشگاه از محضر اساتید نام آوری همچون حضرت آیت الله مهدوی کنی، آیت الله باقری کنی، حضرت حجج اسلام سید حسن مصطفوی و سید حسین مصطفوی دکتر گرجی و استاد غفاری و… بهره‌ها برده و در تاریخ ۸۰/۴/۲۰ رساله دکتری را با عنوان «سیر تاریخی نظریه ولایت فقیه» در محضر آیت الله باقری کنی (استاد راهنما)، آیت الله مهدوی کنی(استاد مشاور)، حضرت حجت الاسلام سید حسین مصطفوی(استاد مشاور دوم)، و حضرات حجج اسلام علم الهدی، مصباحی، مرعشی(اساتید داور) و جمعی دیگر از اساتید و بعضی از مسؤولان دانشگاه و تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه دفاع کرده و با نمره ۹۶ و درجه عالی موفق به اخذ دکتری در رشته فقه و اصول گردیدم. از رساله دکتری تاکنون چندین مقاله استخراج و در مجلات چاپ شده است و اصل رساله با عنوان «ولایت فقیه در اندیشه فقیهان» توسط سازمان سمت با مشارکت دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان متن درسی دانشگاه‌ها در سطح دکتری، به چاپ رسیده و به عنوان کتاب سال حوزه انتخاب شده است.

تحصیلات حوزوی: بیش از ۱۵ سال درس خارج.

تحصیلات دانشگاهی: دکتری از دانشگاه امام صادق (ع)

ب) تدریس:

۱. تدریس دانشگاهی

از سال ۱۳۵۹ سابقه تدریس در دانشگاه‌های مختلف کشور را دارم. سال ۶۰ و ۵۹ در دانشگاه فردوسی مشهد تدریس داشتم و سال‌های ۷۲ و ۷۱ در مدرسه عالی تربیتی و قضایی طلاب (دانشگاه فعلی قم) تدریس نمودم و سال‌های ۷۳ تا سال ۷۸ در مجتمع آموزش عالی (پردیس قم) تدریس داشته‌ام. و چند سال در دانشگاه امام صادق(ع) در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تدریس داشته‌ام و هشت سال در مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) در سطح کارشناسی ارشد و دکتری تدریس داشته‌ام و هم‌اکنون رئیس مدرسه عالی فقه تخصصی هستم و در دوره دکتری مشغول به تدریس هستم.

۲. تدریس حوزوی

از سال ۱۳۶۱ تدریس در حوزه علمیه قم و مدارس مختلف آن، مانند مدرسه علمیه رسول اکرم(ص) و مدرسه علمیه حضرت معصومه(س) را شروع نمودم. چند دوره کتاب «المنطق» مرحوم مظفر را در مدرسه علمیه رسول اکرم(ص) و کتاب «معالم الاصول» را در مدرسه معصومیه قم و قواعد فقه، مکاسب شیخ انصاری و دروس تمهیدیه(فقه و اصول شیعه)، را چندین دوره تدریس کرده‌ام و چند ترم نیز درس خارج فقه و اصول را برای طلاب در سطح دکتری در مجتمع آموزش عالی امام خمینی تدریس کرده‌ام که گواهی تدریس به پیوست می‌باشد و هم‌اکنون مشغول تدریس مکاسب و درس خارج اصول در مدرسه عالی فقه تخصصی هستم.

۳. تدریس و تبلیغ در مراکز دیگر

بیش از ۳۰ سال است که در ایام تابستان و ایام تبلیغی در مراکز مختلف فرهنگی، علمی و … سابقه تدریس و تبلیغ دارم که سوابق تبلیغی اینجانب در بایگانی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم پرونده ۶۷۷۷ موجود است و بیش از سی مرتبه به عنوان روحانی کاروان به عمره و حج مشرف شده و وظیفه تبلیغی خود را نسبت به زائران انجام داده‌ام و ده‌ها مرتبه نیز به عنوان روحانی، همراه با کاروان در سفر عتبات عالیات تکلیف تبلیغی را ادا کرده‌ام.

۲. سوابق پژوهشی

الف) همکاری با دانشگاه‌ها و  مراکز آموزشی و پژوهشی

از سال ۶۵ همکاری با مراکز مختلف تحقیقاتی قم را آغاز نمودم که به بخشی از آن‌ها ذیلا اشاره می‌نمایم:

۱ـ مرکز فرهنگ و معارف قرآن:  به منظور بررسی و تکمیل فیش‌های قرآنی جناب حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی که در زندان فیش برداری نموده بودند و نیز تهیه تفسیر راهنما که در این زمینه فیش‌های سوره «نساء» و «نور» به گروه ما واگذار شده بود که با موفقیت انجام گرفت.

۲ـ مرکز دائره المعارف فقه بر طبق مذهب اهل البیت: با این مرکز در زمینه تهیه فهرست تفصیلی و دسته بندی مباحث جواهر الکلام، همکاری داشته ام. کتاب الشهادات و الحدود را این جانب فیش برداری کردم.

۳ـ مؤسسه احیاء آثار امام خمینی(ره) در گروه زمان و مکان: در این مؤسسه درباره «نقش دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد» تحقیق نموده و نتیجه آن تهیه طرحی در باب تأثیر دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد بود که زمینه ساز تشکیل کنگره جهانی نقش زمان و مکان در اجتهاد گردید. و در همین زمینه مقاله ی نیز تحت عنوان زمان و مکان و دگرگونی موضوعات تهیه نموده، در هیأت علمی کنگره به عنوان تحقیق درجه ۱ ارزیابی شد و در کنگره رائه گردید و در جلد ۴ مجموعه آثار کنگره به چاپ رسیده است.

۴ـ مجلات علمی: با مجلات مختلف علمی کشور مانند مجله «فقه» ، «فقه اهل بیت» ، «آینه پژوهش» و «کیهان فرهنگی» و… همکاری دارم و سردبیری فصلنامه وزین «فرهنگ جهاد» را به مدت ۴ سال به عهده داشته‌ام. و سردبیری مجله تخصصی مذاهب به نام طلوع نور را به مدت شش سال به عهده داشتم. هم اکنون سر دبیر نشریه فقه پژوهی هستم.

و مقالات گوناگونی در موضوعات مختلف اسلامی به ویژه مسائل مستحدثه فقهی نوشته‌ام که در مجلات فوق به چاپ رسیده است و فهرست آن‌ها را در بخش آثار علمی نقل خواهم کرد.

۵ ـ دانشگاه امام صادق علیه السلام: دو دوره مدیریت گروه فقه و مبانی حقوق را به عهده داشتم.

۶ ـ مجتمع آموزش عالی امام خمینی: دو دوره مدیریت گروه فقه و اصول را در آن مجتمع به عهده داشتم.

۷ـ از آغاز راه اندازی نشریه علمی و تخصصی مذاهب اسلامی طلوع نور تا سال۱۳۹۰ سردبیری نشریه را به عهده داشتم.

۹- مدیر علمی دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (در حال حاضر)

۱۰- مدیر علمی دانشنامه بزرگ امام رضا علیه السلام (در حال حاضر)

۱۱- رئیس مدرسه عالی فقه تخصص (در حال حاضر)

۱۲- عضو شورای فقهی صنعت بیمه و عضویت در چند شورای فقهی و علمی دیگر (در حال حاضر)

ب) آثار علمی:

تحقیقات گوناگونی در حوزه علوم اسلامی انجام داده‌ام که بخشی از آن‌ها به صورت کتاب یا مقاله در مجلات معتبر کشور به چاپ رسیده که فهرست آن‌ها در ذیل ذکر می‌شود:

 ¡مقاله‌ها

۱ـ «الخلاصه فی علم الکلام»

تحقیق و تصحیح کتاب «الخلاصه فی علم الکلام» که در مجموعه میراث اسلامی و نیز به صورت جداگانه چاپ شده است. ضمنا جناب آقای رضا مختاری مقدمه‌ای بر این کتاب نوشته است.

۲ـ «سیری در انوار الهدایه»

کتاب «انوار الهدایه» تعلیقه بسیار عالمانه و منتقدانه‌ای است که حضرت امام خمینی(ره) بر «کفایه الاصول» آخوند خراسانی، زده‌اند. این کتاب ارزشمند به وسیله مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) تحقیق و تصحیح شده و بسیار شکیل و زیبا در دو جلد وزیری چاپ شده است. مقاله فوق ضمن دسته بندی و تلخیص مطالب کتاب، به معرفی افکار اصولی امام، پرداخته است. این مقاله در مجله آینه پژوهش شماره ۲۳، سال چهارم، شماره پنجم، بهمن و اسفند ۷۲، چاپ شده است.

۳ـ «طرحی در باب تهیه دایره المعارف فقه اسلامی»

مقاله فوق در پاسخ به دعوت کنگره علمی وتخصصی دایره المعارف فقه اسلامی که در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن ۷۲ تشکیل شد، به رشته تحریر درآمد. این مقاله به مسائل مختلف مربوط به محتوای دایره المعارف و نیز چارچوب کلی و روش تدوین آن پرداخته و با ارائه طرحی در این باب پایان یافته است. مقاله فوق در مجموعه مقالات کنگره، دفتر اول، چاپ شده است. (مقاله دوم)

۴ ـ «بدعت در فقه اسلامی»

به طرح و بررسی انظار فقهای شیعه و سنی در باب بدعت پرداخته است. مقاله فوق در مجله «فقه» شماره اول ـ پاییز ۷۳ چاپ شده است.(ص۳۲۰ الی ۳۳۶)

۵ـ «تأثیر فرهنگ عاشورا بر هنرهای نمایشی ایران»

این مقاله در پاسخ به دعوت کنگره بین المللی امام خمینی و فرهنگ عاشورا که در تاریخ ۱۱ و۱۲ خرداد ۷۴ تشکیل گردید، نوشته شده که به عنوان یکی از مقالات برگزیده هیأت داوران علمی کنگره شناخته شد و به طور کامل در مجموعه مقالات کنگره دفتر اول که با نام «چشمه خورشید۱» عرضه شده، چاپ شده است. (از صفحه ۲۱۹ تا ۲۳۶) و خلاصه آن در «چکیده مقالات کنگره» ص۳۶ به بعد چاپ شده است.

۶ـ «نقد دیدگاه افراطی در باب بدعت»

 به ششمین کنفرانس تحقیقاتی علوم و مفاهیم قرآن کریم که به همت دارالقرآن الکریم مدرسه حضرت آیت الله العظمی گلپایگانی در تاریخ ۲۸ و ۲۹ دی ماه ۷۳ تشکیل گردیده بود ارسال شد که مورد قبول هیأت علمی قرار گرفته و تکثیر گردید.

۷ ـ «نگاهی به دسته بندی ابواب فقه»

مقاله فوق بعد از طرح و بررسی طرح‌هایی که در طول تاریخ در باب تقسیم فقه ارائه شده، به ارائه طرحی نو در باب تقسیم فقه پرداخته است. این مقاله در مجله «فقه اهل بیت» شماره ۳ پاییز ۷۴ چاپ شده است.

۸ـ «چشم‌انداز فقه بر هنرهای نمایشی»

در این مقاله مسائل مختلف فقهی هنرهای نمایشی مورد رسیدگی قرار گرفته مانند تشبه زنان به مردان و بالعکس، اختلاط زنان و مردان و ابراز عواطف و احساسات در فیلم‌ها و نمایش‌ها و… مقاله فوق در مجله «فقه» شماره ۴ ـ ۵ تابستان ۷۴ چاپ شده است.

۹ـ «زمان و مکان و دگرگونی موضوعات»

در پاسخ به دعوت کنگره «نقش دو عنصر زمان و مکان در اجتهاد» به رشته تحریر درآمده و به آن کنگره ارسال شد و مورد قبول هیأت علمی کنگره قرار گرفت. و در ج۴ مجموعه آثار کنگره چاپ شده است.

۱۰ ـ «زنبور عسل در قرآن، روایات و فقه»

مقاله فوق همچنان که از نامش پیدا است در سه بخش تهیه شده و در بخش پایانی مسائل حقوقی زنبور عسل از نگاه فقه به بحث گذاشته شده مانند تملک زنبور عسل و خرید و فروش آن، غش در عسل و …

این سلسله از مقالات در «فرهنگ جهاد» چاپ شده است که بخش اول آن در شماره اول پاییز ۷۴ چاپ شده و بخش دوم آن در شماره دوم زمستان ۷۴ و بخش سوم آن در شماره چهارم تابستان ۷۵ به چاپ رسیده است.

۱۱ـ «پژوهش‌های دانشمندان مسلمان در موضوع بهره برداری از آب و باران»

در ویژه نامه آب فصلنامه فرهنگ جهاد شماره ۷و۸ بهار و تابستان ۷۶ به چاپ رسیده است . این مقاله به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده و به هشتمین همایش جهانی سیستم‌های سطوح آبگیر باران ارسال شد که به عنوان مقاله برگزیده همایش مورد تشویق قرار گرفت.(پیوست)

۱۲ـ «ولایت فقیه از نگاه امام خمینی» چاپ شده در فصلنامه فرهنگ جهاد شماره ۲۳ بهار ۸۰.

۱۳ ـ «سیر تاریخی نظریه ولایت فقیه» چاپ شده در فصلنامه پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع).

۱۴ـ«موضوع شناسی در فقه محقق اردبیلی» چاپ شده در مجله فقه.

۱۵ـ «رفتار سیاسی فقهای دوره میانه»، چاپ شده به فصلنامه علوم سیاسی، شماره ۱۴.

۱۶ـ «قربانی در حج»، چاپ شده در میقات حج، شماره۲۰، تابستان ۷۶.

۱۷ـ «الاطعمه والاشربه عند المذاهب الخمسه»، مجله طلوع نور، شماره۲۸.

۱۸ـ «الطیور عند المذاهب الخمسه»، مجله طلوع نور، شماره ۲۹.

۱۹ـ «گستره و قلمرو دفاع مشروع از دیدگاه مذاهب فقهی»، مجله طلوع نور، شماره۱۶.

۲۰ـ «وجوب دفاع مشروع»، مجله طلوع نور، شماره۱۷.

و تعدادی مقاله دیگر در مجلات معتبر، از جمله مقاله در مجله «طلوع نور» چاپ شده است.

¡ کتاب‌ها:

۲۱ـ کتاب «سیمای کارگزاران» که مورد استقبال شدید واقع شده و در یک سال سه مرتبه و بیش از ۵۰۰۰۰ جلد چاپ شد. سال چاپ ۱۳۷۸؛

۲۲ـ «اخلاق کارکنان»، سال چاپ ۱۳۷۸؛

۲۳ـ «راز نیک بختی»، سال چاپ ۱۳۷۹؛

۲۴ـ «ولایت در قرآن»، سال چاپ ۱۳۷۹؛

۲۵ـ «آشنایی با نهج البلاغه»، سال چاپ ۱۳۷۹؛

۲۶ـ «ولایت فقیه در اندیشه فقیهان»، سازمان سمت، چاپ اول ۱۳۸۵، کتاب سال حوزه؛

۲۷ـ پژوهش فقه و حقوقی درباره ترور و دفاع مشروع ـ چاپ شده؛

۲۸ـ «اخلاق پیامبران در قرآن»، انتشارات چاپ و نشر بین الملل، سال انتشار۱۳۸۶؛

۲۹ ـ «دنیا و آخرت در قرآن»؛

۳۰ـ «سازندگی در قرآن».

۳۱ـ «خدمت رسانی از نگاه قرآن»، نشر شقایق،

۳۲ـ «جلوه وصال» درباره نماز امام رضا(ع)، چاپ توسط انتشارات قدس رضوی

۳۳ـ «پیروز حقیقی» درباره ولایت عهدی امام رضا(ع)، چاپ توسط انتشارات قدس رضوی.

۳۴ـ «برهان قاطع» درباره مناظرات امام رضا(ع)، چاپ توسط انتشارات قدس رضوی.

۳۵ـ جلد اول و دوم  دانشنامه اسلامی، کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست.

۳۶ـ جلد اول و دوم دانشنامه امام رضا (ع)

ج) راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌ها

تاکنون راهنمایی و مشاوره ده‌ها پایان‌نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری را به عهده گرفته و به سامان رسانده‌ام. اینک تعدادی از این پایان‌نامه‌ها ذکر می‌شود:

۱ـ بررسی دیدگاه‌های مؤثر در نوآوری‌های فقهی استاد شهید مطهری دانشکده معارف اسلامی و الهیات تابستان ۱۳۸۵ حسینی امر الله، (استاد راهنما)

۲ـ شریعت سمحه و سهله در اجتهاد محقق اردبیلی، محمد حسن زاده ۸۴. (استاد راهنما)

۳ـ اشتباه در هویت مجنی علیه، قتل عمد در فقه امامیه و حقوق ایران، محسن همت. (استاد راهنما)

۴ـ اجرت خواهی بر واجبات، علی میرباقری. (استاد راهنما)

۵ـ نقد و تحلیل حیل شرعی ربا بر پایه آراء فقهای امامیه، رضا عباس پور. (استاد راهنما)

۶ـ تأمین دیه از طریق بیمه از دیدگاه فقه امامیه، محمد رضا آکار. (استاد مشاور)

۷ـ موضوع شناسی در فقه امامیه با تأکید بر دیدگاههای صاحب جواهر، مهدی سلیمی. (استاد راهنما)

۸ـ بررسی فقهی شیوه‌های موسوم به بازارسازی بورس. حسینی خضوعی. (استاد مشاور)

۹ـ جبران خسارت در کالای مثلی و قیمی از دیدگاه امامیه، سید رضا رضوی. (استاد راهنما)

۱۰ـ بررسی عقد استصناع و جایگاه آن در فقه امامیه، حسین واعظی. (استاد مشاور)

۳. مسئولیت‌های اجرایی

۱ـ جانشین و معاونت پژوهش مرکز مطالعات و تحقیقات نمایندگی ولی فقیه در وزارات جهاد کشاورزی ـ از سال ۷۴ تا ۸۰

۲ـ معاونت پژوهشی مجتمع آموزش عالی امام خمینی

۳ـ مدیر گروه فقه و مبانی حقوق دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) دو دوره

۴ـ مدیر گروه فقه و اصول مجتمع آموزش عالی فقه بمدت دو دوره.

۵ـ سردبیر فصلنامه فرهنگ جهاد بمدت ۴ سال.

۶ـ سردبیر فصلنامه تخصصی مذاهب اسلامی به نام فصلنامه طلوع نور از آغاز تأسیس  سال۱۳۹۰٫

۷ـ رئیس مدرسه عالی فقه تخصصی( در حال حاضر).

۸ ـ مدیر علمی دانشنامه اسلامی کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست (در حال حاضر).

۹ـ مدیر علمی دانشنامه امام رضا (ع).

۱۰ـ مدیر علمی دانشنامه نماز جمعه.

۴. احراز مقام‌های علمی، پژوهشی کشوری و بین المللی

۱ـ برگزیده شدن کتاب«ولایت فقیه در اندیشه فقیهان» به عنوان کتاب سال حوزه.

۲ـ برگزیده شدن مقاله «شیوه‌های استفاده بهینه از آب از نگاه دانشمندان مسلمان» از سوی هشتمین همایش‌های جهانی سیستم‌های سطوح آبگیر باران به عنوان مقاله برگزیده همایش.

۳ـ برگزیده شدن پژوهش سیر تاریخی نظریه ولایت فقیه به عنوان پژوهش دینی برتر از سوی هیأت داوران دبیرخانه دین پژوهان.

۴ـ انتخاب کتاب «سیمای کارگزاران» به عنوان طرح برگزیده وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۷۷.

۵ـ انتخاب مقاله «سیر‌تاریخی ‌نظریه ‌ولایت ‌فقیه» به عنوان مقاله برتر سالهای ۷۹ و۸۰ دانشگاه امام صادق(ع).

۶ـ انتخاب به عنوان سردبیر برتر نشریات دوازدهمین جشنواره پژوهشی بین المللی شیخ طوسی.

۷ـ انتخاب مقاله « الاطعمه و الأشربه عند الفریقین» به عنوان مقاله علمی ـ پژوهشی برتر از سوی جشنواره بین المللی شیخ طوسی.

۸ـ انتخاب به عنوان «استاد برتر» از سوی جامعه المصطفی العالمیه در سال تحصیلی ۸۶ـ۸۵.

۹ـ انتخاب به عنوان داور کتاب سال در بیست وششمین دوره انتخاب کتاب سال کشور در گروه فقه واصول.

۵٫ حضور در جبهه‌ها

در مدت هشت سال دفاع مقدس بیش از چهارده مرتبه در جبهه‌های مختلف جنوب و جنوب غرب حاضر شده و در سنگر دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی به وظیفه الهی خود عمل نمودم و در اول فروردین سال ۶۱ روز اول عملیات فتح المبین بر اثر ترکش خمپاره دشمن از ناحیه سر و دست و پا مجروح شده و به بیمارستان قلب اصفهان منتقل گردیدم و تا بهبودی نسبی در آنجا بستری بودم. و از آغاز «شکل گیری قرارگاه رمضان» که به منظور عملیات برون مرزی طرح ریزی شده بود با این قرارگاه همکاری داشته و مدتی نیز مسئولیت دفتر فرهنگی قرارگاه در قم را به عهده داشتم و با انتشار مجله‌های مختلف عربی و کردی مانند الهدایه و … و نیز تهیه برنامه رادیو کردی به جنگ روانی علیه دشمن بعثی اقدام کرده و در جهت افشاگری جنایات حزب بعث و صدام و آگاهی بخشیدن به مردم مظلوم عراق فعالیت می‌نمودم و در جهت تقویت روحیه و تزکیه نیروهای خودی جزواتی تحت عنوان «می‌خواهم یک چریک مذهب باشم» تهیه و میان رزمندگان توزیع می‌نمودیم.

حجت الاسلام دکتر حسینی

محقق باتجربه در دانشنامه نویسی، صاحب آثار متعدد و استادیار دانشگاه امام صادق علیه السلام.

حجت الاسلام دکتر حیدری

سرویراستار، متخصص تاریخ و تمدن اسلامی، محقق باتجربه در دانشنامه نویسی.

دکتر خضری

استاد کامل دانشگاه تهران، متخصص تاریخ و تمدن اسلامی.

حجت الاسلام سلطانی

تکمیل دوره خارج فقه و اصول

پژوهشگر، تاریخ و فقه و اصول و حدیث و نقد کتاب

تدریس در حوزه

بیش از ۱۶ عنوان کتاب تالیف و ترجمه

معاونت پژوهشی موسسه نشر و آثار امام خمینی، مدیر دانشکده تاریخ پژوهشکده دفتر تبلیغات و مسئول ترجمه دارالحدیث و همکاری با موسسات پژوهشی دیگر

بیش ۱۶۰ عنوان مقاله چاپ شده در حوزه های حدیثی و قرآنی و نقد کتاب و …

حجت الاسلام صادقی

متخصص کتابشناسی و نقد کتاب، عضو موسسه کتابشناسی شیعه و صاحب تالیفات و تحقیقات متعدد.

آیت الله دکتر عابدی

ایشان از سال ۱۳۵۶ تدریس علوم حوزوی را آغاز نمود و از سال ۱۳۷۷ به تدریس خارج فقه و اصول پرداخت.

تحصیلات دانشگاهی استاد عابدی تا اخذ دکترای فلسفه از دانشگاه تهران ادامه یافت و از سال ۱۳۶۹ به تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در دروس فلسفه و علوم قرآنی در دانشگاه موفّق گردید.

سفرهای خارج از کشور استاد در جهت فعالیت های علمی، تبلیغی به کشورهای: هلند، بلژیک، لوکزامبورک، آلمان، فرانسه، مصر، هند، کشمیر و لبنان بوده است. ایشان به زبان عربی تسلط دارد.

استاد با سابقه ۹۱ ماه جبهه، دارای «نشان فتح» عملیات فتح المبین از سوی فرمانده کلّ قوا می باشند.

کتب:

آشنایی با بحارالأنوار – آفتاب سبزوار – دفتر عقل و قلب – مجموعه سخنرانی در کنگره حضرت فاطمه معصومه (س) – معرفت حدیث – مکتب کلامی قم

الآداب الدینیه – الحاشیه علی إلهیات – الحاشیه علی شروح الإشارات جلد ۱ و ۲

مسند علی بن إبراهیم القمی (۸ جلدی)

دکتر عباسی

رئیس پژوهشگاه بین المللی جامعهالمصطفی العالمیه، متخصص در فلسفه و کلام اسلامی، رئیس مدرسه عالی فلسفه و کلام اسلامی و پژوهشگر باتجربه.

حجت الاسلام مختاری

در سال ۱۳۴۲ در خانواده‌ای متوسط و کشاورز در رضوان شهر اصفهان متولد شد. در سال ۱۳۵۶، برای تحصیل در حوزه علمیه به قم آمد. مقدمات تفسیر، فقه،اصول فقه، فلسفه و عرفان را از محضر اساتید بنام حوزه ، به ویژه حضرات آیات بهجت، تبریزی، جوادی آملی،حسن زاده آملی،سبحانی،شبیری زنجانی،مظاهری، وحید خراسانی،استادی،انصاری شیرازی،پایانی، خرازی،صلواتی و مدرس آموخت . وی در کنار تحصیل به تدریس و تالیف و تحقیق پرداخت در سال ۱۳۷۸ مرکز تدوین و نشر متون درسی حوزه(متون) را تاسیس کرد که تا کنون،۱۵ کتاب درسی برای حوزه علوم دینی سامان داده و منتشر کرده.
همجنین در سال ۱۳۸۵،موسسه کتاب شناسی شیعه را به منظور معرفی دقیق آثار مکتوب شیعه با همکاری عده ای از دوستانش بنیان نهاد.وی بیش از بیست جلد کتاب چاپ شده در موضوعات فقه،تاریخ،شرح حال و اخلاق و نقد کتاب دارد که عبارتند از:
الف) تالیف
۱٫ سیمای فرزانگان در زمینه اخلاق اسلامی و شرح حال عالمان شیعه که تا کنون ۱۷بار چاپ شده است،چاپ اول،۱۳۶۶

۲٫ فهرست آثار خطی شیخ مفید در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی،۱۳۷۱
۳٫ طرح تدوین کتابشتاسی بزر گ شیعه،۱۳۷۶۵
۴٫ گزیده سیمای فرزانگان که تاکنون ۵ بار چاپ شده
۵٫ جمع پریشان در ۲ جلد شامل حدود ۱۰۰ مقاله علمی که بیشتر در مجلات پژوهشی چاپ شده
۶٫ الشهید الاول:حیاته و آثاره،شرح حال و معرفی آثار علمی شهید اول،محمد بن مکی،۱۳۸۳
۷٫ حج۲۵:گزارشی از حج گزاری سال ۱۴۲۵ قمری (۱۳۸۳ش)،۱۳۸۴
ب)تلخیص
۱٫ اخلاق(۲):الدر النضید مختصر منیه المرید،کتاب درسی برای پایه دوم حوزه علمیه ،۱۳۸۲
۲٫ مسجد شریف نبوی،شامل تاریخچه مسجد النبی از آغاز تا کنون،۱۳۷۹
ج)تصحیح متون
۱٫ منیه المرید فی ادب المفید و المستفید: از شهید ثانی در آداب تعلیم و تربیت این اثر در ۱۳۶۹ برگزیده سال شد برگزیده کتاب سال شد و تا کنون ۶ بار در قم و بیرو ت چاپ شده است
۲٫ غایه المراد فی شرح نکت الرشاد:فقه استدلالی از شهید اول و شهید ثانی
در ۴جلد (کتاب برگزیده سال ۱۳۷۳)
۳٫ میراث فقهی (۱):غنا و موسیقی:تصحیح انتقادی ۲۸ رساله فقهی عالمان موضوع،در ۴ جلد (کتاب تشویقی سال ۱۳۷۷)
۴٫ رسائل شهید ثانی:کتاب برگزیده سال ۱۳۸۱ شامل حدود ۴۰ رساله در زمینه فقه،کلام،اخلاق،تفسیر و رجال در ۲ جلد
۵٫ میراث فقهی(۲): رویت هلال: تصحیح انتقادی بیش از ۳۰ رسال هو موضوع رویت هلال ماهدر ۵ جلد
شایان ذکر است که ۴ عنوان اخیر با همکاری عده ا ی از محققان در پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی انجام شده است.
وی هم اکنون مدرس حوزه و مدیر موسسه کتاب شناسی شیعه، عضو شورای عالی پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی،عضو هیت تحریریه مجله های فقه اهل بیت علیهم السلام،
میقات حج،آینه پژوهش است.
وی به ۴ کنگره علمی خارج از کشور و ۵ کنگره علمی داخل کشور،مقاله ارائه کرده است.
تا کنون ۳ عنوان از کتابهای ایشان کتاب سال جمهوری اسلامی ایرا ن شناخته شده و از رؤسای جمهور وقت و مرحوم دکتر محمود حسابی ،لوح تقدیر و جایره دریافت کرده است .
معروف تر ین کتاب وی سیمای فرزانگان است که از سال ۱۳۶۶ تا کنو ن۱۷بار و
خلاصه اش تاکنون  ۵ بار منتشر شده است.همچنین در لبنان به عربی نرجمه و در بیروت و ایران به چاپ رسیده است.

آیت الله دکتر نظری

۱٫ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه / پژوهشی / مدیر، عضوهیئت علمی گروه اقتصاد و عضو شورای علمی پژوهشکده

 ۲٫ مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی (ره) / پژوهشی-آموزشی / استاد و محقق
 ۳٫ دومین کنفرانس اقتصاد اسلامی / سخنرانی پیرامون کار، مبانی توزیع درآمد در اقتصاد اسلامی
 ۴٫ کنفرانس دوسالانه اقتصاد اسلامی / دانشگاه تربیت مدرس/ ارائه مقاله و عضو کمیته علمی کنفرانس
۵٫ عضو کمیته علمی همایش بین المللی بررسی اندیشه های اقتصادی آیه الله شهید صدر (ره) از طرف رئیس دانشگاه مفید
هزینه و درآمد دولت در اقتصاد اسلامی / مجری/ کسب اثر برتر اولین دوره جایزه اقتصاد اسلامی در مورخ ۲۲/۹/۸۲ در پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس / کتاب سال حوزه در سال ۸۳ / پژوهش دینی برگزیده سال ۸۲ از طرف دبیرخانه دین پژوهان کشور.
فلسفه اقتصاد / مجری
مبانی فقهی اقتصاد اسلامی / مشاور
درآمدی بر مبانی اقتصاد خرد با نگرش اسلامی / مشاور
توسعه در آیینه تحولات/ مشاور
سوابق فعالیت های آموزشی: عنوان دروس مورد تدریس/نام مؤسسه یا دانشگاه/شهر
 ۱٫ مبانی اقتصاد اسلامی / دانشگاه شهید بهشتی / تهران
 ۲٫ مبانی فقهی اقتصاد اسلامی / دانشگاه علامه طباطبایی / تهران
 ۳٫ اقتصاد ما (شهید صدر) / مؤسسه آموزشی-پژوهشی امام خمینی (ره) / قم
 ۴٫ اقتصاد عمومی / گروه تخصصی تبلیغ شورای مدیریت حوزه علمیه قم / قم
 ۵٫ فقه و اصول / مدرسه شهیدین / قم
 ۶٫ فقه معاملات / مؤسسه امام خمینی /۱۳۸۰/ قم
 ۷٫ اقتصاد اسلامی / شورای مدیریت پایه۹/ ۶۹ – ۷۳
 ۸٫ فقه العقود / دکتری / ۸۰ – ۸۱
 ه) عناوین پایان نامه هایی که استاد راهنمای آن بوده اند: عنوان پایان نامه/ مقطع/ سال / مرکز علمی
 ۱٫ مفاهیم سازگار و ناسازگار با توسعه / ۱۳۷۵/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۲٫ اسلام و فقر / کارشناسی ارشد / ۱۳۷۹/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۳٫ بررسی فقهی انواع بیع و نقش آنها در تأمین مالی / کارشناسی ارشد / ۱۳۷۹/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۴٫ معیارها و شاخص‏های توسعه انسانی در اسلام / کارشناسی ارشد / ۱۳۷۹/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۵٫ ماهیت پول / کارشناسی ارشد / ۱۳۷۹/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۶٫ آثار اقتصادی کاهش ارزش پول و بررسی فقهی جبران آن / کارشناسی ارشد/ ۱۳۷۹/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۷٫ مبانی توسعه در برنامه پنجساله در اول و دوم ایران / مشاور رساله دکتری (خلیلیان ) / ۱۳۸۰/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۸٫ تنزیل از نظر فقهی اقتصادی / مشاور پایان نامه / کارشناسی ارشد/ ۱۳۷۸/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۹٫ سیاستهای اقتصاد اسلامی / مشاور پایان نامه / کارشناسی ارشد/ ۱۳۷۸/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۱۰٫ انفاق از نظر قرآن / مشاور پایان نامه / کارشناسی ارشد/ ۱۳۸۰/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۱۱٫ اتحاد اسلامی از دیدگاه نهج البلاغه / استاد راهنما/ کارشناسی ارشد/ ۸۱-۸۰/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۱۲٫ ربا در قرآن و روایات /استاد راهنما/ کارشناسی ارشد/ ۸۲-۸۱/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
 ۱۳٫ ربا و بررسی راه‏های توجیه آن /استاد مشاوره / کارشناسی ارشد/ ۷۹-۷۸/ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره»
۱۴٫ معاطاه / استاد راهنما / کارشناسی ارشد / ۸۳ـ ۸۲
۱۵ . خاتمیت در قرآن و روایات / استاد راهنما / کارشناسی ارشد / ۸۳
۱۶٫ عدالت اجتماعی / استاد راهنما / سطح چهار (معادل دکتری) / ۸۲
۱۷٫ حق مهر و نفقه / استاد راهنما / کارشناسی ارشد/ مدرسه عالی فقه و معارف اسلامی / ۸۲
۱۸ . شاخص های توسعه از نظر اسلام / استاد مشاور دکتری / موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)/۸۳
۱۹ . بهره / مشاور دکتری / موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) / ۸۴
 و) تألیف یا ترجمه کتاب:
 ۱٫ درآمدی بر اقتصاد اسلامی (همکار)/ پژوهشگاه حوزه و دانشگاه / ۱۳۶۳
 ۲٫ مبانی اقتصاد اسلامی (همکار) / سمت / ۱۳۷۱/ مسول آماده کردن کتاب جهت چاپ
 ۳٫ پول در اقتصاد اسلامی (همکار)/ ۱۳۷۴/ ترجمه این اثر به انگلیسی Money in Islamic Economic/ ترجمه این اثر به عربی النقد فی الاقتصاد الاسلامی
۴٫ مبانی فقهی اقتصادی / پژوهشگاه حوزه و دانشگاه  / ۱۳۷۹
 ۵٫ کتاب هزینه درآمد دولت اسلامی / پژوهشکده – اقتصاد دارایی / ۱۳۸۲
 ز) تألیف یا ترجمه مقاله: عنوان مقاله/نام نشریه/زمان نشر
 ۱٫ بخش عمومی در اقتصاد اسلامی / سمینارمشترک سازمان سمت و وزارت دارایی / ۱۳۶۸
 ۲٫ توزیع درآمد در اقتصاد اسلامی / سمینار اقتصاد اسلامی / ۱۳۷۰
 ۳٫ عوامل تورم در اقتصاد ایران / معرفت / ۱۳۷۶
 ۴٫ اشتغال – تولید در آئینه نهج‏البلاغه/نامه مفید/ ۱۳۸۰
 ۵٫ تمایز مبانی دخالت دولت رفاه در لیبرالیسم و دولت اسلامی / ۱۳۸۰/ کنفرانس اقتصاد اسلامی دانشگاه تربیت مدرس
 ۶٫ عدالت اقتصادی از نظر افلاطون، ارسطو، هایک و اسلام / نامه مفید / ۱۳۸۱
۷٫ عدالت اقتصادی از نظر افلاطون ، ارسطو ، و اسلام / فصلنامه تخصصی اقتصاد اسلامی / ش ۱۴ / ۸۳
۸٫ العداله الاقتصادیه من وجهه نظر افلاطون ، ارسطو، هایک و اسلام / مجله المنهاج لبنان/ ۸۳
۹ . ارایه مقاله به سومین کنفرانس دوسالانه اقتصاد اسلامی دانشگاه تربیت مدرس و عضو کمیته علمی سال ۸۲
۱۰ . ارایه مقاله به شانزدهمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی / سال ۸۳ /
 ح) عنوان پایان‏نامه دکتری :
 ۱٫ قاعده حیازت / ۷۳ – ۷۴ / آموزش عالی خبرگان بدون مدرک

ط) آشنایی با زبان: عربی و انگلیسی

دکتر واسعی

دوران کودکی را در شهر «ساری» پشت سر نهاده و برای تحصیل علوم دینی، به مشهد مقدس رفتم و از سال ۶٠ تا ٧٧، دروس حوزوی را از محضر اساتید بزرگوار آموختم و چند سالی پای درس علمای بزرگ، حضرات آیات: «فلسفی، زنجانی و سعیدی» خارج فقه و اصول را فرا گرفتم و سپس به شهر قم آمده و کم و بیش درس­هایی را شرکت کردم و هم چنان به عنوان یک طلبه به آموزش مشغولم. با تحصیل در حوزه علمیه، دروس جدید را پی گرفتم و با اخذ مدرک کارشناسی در دانشگاه فردوسی مشهد، برای دوره کارشناسی ارشد به دانشگاه تهران، «دانشکده الهیات» رفتم و با گرفتن مدرک فوق لیسانس، به تحصیل در دوره دکتری در واحد علوم و تحقیقات تهران در رشته «تاریخ و تمدن ملل اسلامی» مشغول شدم و در سال ٨۴ موفق به اخذ مدرک (PH.D) گردیدم. تقارن تحصیلات حوزوی و دانشگاهی، مانع از فعالیت های آموزشی و پژوهشی نشد.

از سال ۶٣ به همراه آموختن، به تعلیم برخی دروس حوزه­ای پرداختم. «ادبیات، منطق، اصول فقه و فقه» از جمله درس هایی بود که با آن درگیر بوده ام. از سال ۶٨ تحصیلی، با دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مشهد ارتباط برقرار کرده و برخی از دروس اختصاصی را واگویه کردم. تدریس در دیگر مراکز آموزشی و موسسات پژوهشی آموزشی، از دیگر کارهای این جانب بوده که هم چنان ادامه دارد.

پژوهشگری، دغدغه دیگر این جانب بوده است. از سال ۷۰ رسما وارد فعالیت پژوهشی شدم و با همکاری با مجله «اندیشه حوزه مشهد»، کار خود را آغاز کردم و علاوه بر تصدی مدیریت گروه تاریخ آن موسسه پژوهشی، مقالاتی را منتشر ساختم و پس از آن در ارتباط با سازمان پژوهش های اسلامی تبلیغات اسلامی تهران، و سپس دفتر تبلیغات اسلامی مشهد، و دیگر مراکز، به پژوهشگری پرداختم و با آمدن به قم، در مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی به صورت تمام وقت با پژوهش پیوند یافتم.

محصول زمان های از دست رفته، مقالاتی در حوزه: «تاریخ، فلسفه تاریخ، جامعه شناسی و سیاست» بوده است که مهم ترین آنها عبارت است از: «جستجویی در قیام توابین»، «روابط خارجی پیامر (صلی الله علیه و آله و سلم) جریان شناسی دشمنی با امام علی علیه السلام»، «بررسی جامعه شناختی عصر امام حسین (علیه السلام) سنت عزاداری»، «سیاست و حکومت امام خمینی (ره) تاریخ نگاری و تاریخ پردازی» و … بوده است.

(Ph.D.) تاریخ و تمدن ملل اسلامی و تحصیلات حوزوی

فقه و اصول، تاریخ و سیره، الهیات و معارف اسلامی

تدریس دروس تاریخی در دانشگاه های کشور

۴ عنوان کتاب در حوزه تاریخ

دانشگاه ها و موسسات پژوهشی

بیش از ۲۵ مقاله در نشریات معتبر پژوهشی و …

عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

مسئول پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام

عضو شورای آموزشی دانشگاه علم و صنعت

عضو شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی

‎ عضو پژوهشی گروه تاریخ دفتر تبلیغات اسلامی مشهد

‎ مدیر بخش تاریخ اسلام مجله اندیشه حوزه

عضو شورای تدوین واحدها و سرفصل های دروس آموزشی مدرسه امام خمینی

 مدیر بخش تاریخ اسلام مرکز پژوهشهای­ اسلامی سازمان تبلیغات

عضو و دبیر شورای ارزیابی و نظارت مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی

قائم مقام معاونت پژوهشی مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی

 ‎ مدیر گروه معارف اسلامی موسسه آموزش عالی غیر انتفاعی سجاد ‎

 

حجت الاسلام دکتر واعظی

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه، دانشیار دانشگاه باقرالعلوم#، محقق برجسته کشوری، متخصص در فلسفه علوم و فلسفه جدید.


  ۲ ديدگاه به “شورای عالی علمی”

 1. باسلام وارادت به پیشگاه آقا علی بن موسی الرضا(علیه السلام) وآرزوی توفیق خدمت برای بزرگان علم ودانش ونشرعلوم تشیع در جهان اسلام.
  در سردرقدمگاهی نوشته شده است
  گر میسر نشود بوسه زنم پایش را <<< هر کجا پای نهد بوسه زنم جایش را
  اگردر ۱۲۳۵ سال قبل توفیق نداشتیم تا بر پای آقا ومولایمان بوسه زنیم شاید با حضور در قدمگاهها بتوانیم آرامشی برای روحمان فراهم سازیم
  اینجانب در سمت مشاور ومدیر طرح مستند سازی حریم حرم رضوی وسرپرست گروه پژوهشی جاده ولایت که حدود دوازده سال است به پژوهش میدانی مسیر هجرت امام محربانیها از مدینه منوره تا مرو ۳۴۵۰ کیلومتر از بیابانهای مسیر را با عشق تحقق بیت فوق می پیماید از بزرگواران علم ودانش که هرکدامشان کوله باری از تلاش وکوشش در راه نشر علوم تشیع در جهان اسلام در سوابقشان قراردارد دعوت می نماید تا با حضور در پژوهش میدانی این گروه اندک ولی دلگرم از عنایات خاصه صاحب ولایت را یاری فرمایند.
  به امید توفیق خدمتی شایسته مقام والای ولایت
  راویان میراث کهن
  گروه پژوهشی جاده ولایت
  علی اصغر سالاری

 2. به نام یگانه خالق هستی بخش

  پژوهش میدانی جاده ولایت
  مسیرکاروان سیاسی- مذهبی آقاعلی ابن موسی الرضا(ع)از مدینه به مرو

  مجری

  راویان میراث کهن

  گروه پژوهشی جاده ولایت
  علی اصغرسالاری

  پست الکترونیک: ………. jadevelayat@yahoo.com
  تلفن: ۹۱۵۳۱۷۵۱۲۱-۰۵۱۱۷۲۶۱۵۶۵

  خلاصه طرح:
  حدود ۱۲۳۴ سال از هجرت تاریخی آقا علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) از مدینه منوره و جوارحرم مطهرجد بزرگوارشان به مرو، مقرحکومت مأمون عباسی می گذرد، به نقل تاریخ سفر اجباری بود ورجاء ابن ابی ضحاک دستور داشت تا کاروان را ازمسیرغیرمعمول که امکان تماس دوستداران ولایت راکاهش دهد هدایت نماید وبهمین دلیل راه سخت ودشوار کویررا که دراین پژوهش مطرح می باشد برای عبورکاروان برگزید.
  دربعضی ازمنابع آمده است که امام (علیه السلام) برای بجا آوردن فریضه حج، قبل ازعزیمت بسوی مرو به مکه معظمه مشرف گشته اند، پاره ای دیگراز منابع حرکت کاروان را درروز ۲۵ ذی القعده سال ۲۰۰ هجری– قمری مطابق با ۵ تیرماه ۱۹۵ شمسی ازمدینه طیبه به سوی مرو مستقیاً گزارش نموده اند که به حقیقت نزدیکتر است.
  دراین سفرچه کسانی امام (علیه السلام) را همراهی نمودند؟
  آیا از نزدیکان آن بزرگوارکسی باکاروان بوده است یا خیر ؟
  به نقل تاریخ،کاروان امام (علیه السلام) حدود ۶ ماه درراه بوده است، چه کسانی ازاقیانوس علم ومعرفت بهره گرفته اند؟
  پس ازورود امام (علیه السلام) به مرو چه حوادثی رخداده است؟
  در مدت ۵/۲سالی که امام (علیه السلام) درمرو اقامت داشتند بازی سرنوشت چه بود؟
  پس ازشهادت امام (علیه السلام) چه سر نوشتی درانتظاریاران آن بزرگواربود؟
  علوم ومعارف حاصل از این هجرت تاریخی تا چه منطقه از آسیا گسترده شد؟
  یافتن پاسخ پرسشهای بالاودهها سؤال دیگرکه درپرده ابهام است، گروهی اندک، اما دلگرم ازحمایت های صاحب ولایت را برآن داشت تا قدم درراه گذارد وحدود ۱۲ سال با پژوهشی میدانی و با برپائی حداقل ۲۰ نمایشگاه موقت ودائم وکسب نظراساتید حوزه ودانشگاه، طرحی با نام “جاده ولایت ، مسیرتاریخی هجرت امام رضا (علیه السلام ) از مدینه به مرو”رادرتاریخ ۲۳/۱۰/۸۳ به تأیید کمیسیون محترم عمران مجلس شورای اسلامی برساند.
  کمیسیون محترم عمران مجلس شورای اسلامی، برای هماهنگی بین سازمانها و نهادها درپیشبرد اهداف “زیست محیطی، فرهنگی، تبلیغی، اطلاع رسانی، گردشگری، احیای ابنیه وآثار باقیمانده وتوسعه ی امکانات توریستی در این مسیر مهم تاریخی ، فرهنگی و سیاسی،” مدیریت پروژه را به گروه پژوهشی جاده ولایت محول نمودند.
  امید است درآینده ای نه چندان دور بیش از ۲۱۰۰کیلومترازجاده، حد فاصل شلمچه تا سرخس ساخته وامکانات رفاهی برای حد اقل ۲۵ میلیون نفرزائرآقا علی ابن موسی الرضا (علیه السلام) فراهم گردد.

  در این پژوهش به دو مورد با دقت نظرزیاد توجه شده است.
  اول : در منابع متقدم و متأخر وبراساس نظر پژوهشگران، مسیرهای متعددی ترسیم شده که گروه را متعهد ساخت تا پس از مطالعات کتابخانه ای، چندین نوبت رنج سفر ۲۱۰۰ کیلومتری را متحمل شده و با شناسائی قدمگاهها و آثار بجا مانده، محورهای متعدد را با هم مقایسه وپس از کسب نظر محققان، عبور کاروان را از مسیری مشخص و قطعی، طراحی و ارائه نماید.
  دوم: در منابع گوناگون به معجزاتی اشاره شده که یا مربوط به سفرهای دیگر امام(علیه السلام) در طول زندگانی پر برکتشان بوده ویا حاصل خوابی صادق برای اهل دلی می باشد.
  در این اثر سعی شده به نقل کراماتی از امام (علیه السلام) که موجب پیشبرد اهداف جاده ولایت بوده است پرداخته شود و برای هر مورد سندی معتبر ارائه گردد.

  با امید به اینکه مورد عنایت صاحب ولایت و عاشقان ولایت قرارگیرد. انشاء ا…

  هدف طرح:
  احیای بخشهائی ازمسیرحرکت کاروان سیاسی _ مذهبی آقــا علـی ابــن موسی الرضا (علیه السلام) ازمدینه به مرو و همسـو نمودن حرکت ســازمانها و نهـادهائی که دست اندرکـــار ایـرانگردی وجهانگردی وامـورزائــران کانـون عشق ودیانتنـد وایجـاد امــاکن رفــاهی درتلاقی جـاده های موجود با مسیرحرکت کــاروان نور و احیـاء و بازسازی اماکن مذهبـی ، کـاروا نسراها ، پلها و آب انبـارها که سنت نیـکوی خیـرات ومبــرات پـایه گذار هریک ازآنهـاست ودرنهایت ایجاد انگیزه اقــامت بیشتر برای حدود بیست وپنج میلیون زائری که همه ساله رنج سفررا بجــان میخرنـد و انگیزه ای جززیارت آن امـــام همام وبهـره گیری معنـوی ازسفر خود ندارند، اهـم مطالبی است که دراین پژوهش میدانی مورد نظرقرارگرفته است.
  مروری بر ادبیات و پیشینه تحقیق
  درخلافت عباسیان، حوزه فرمانروائی مسلمانان به حداعلای وسعت خود رسیده بود ودامنه قلمــروآنان ازکرانه های مدیترانه درغرب، تا مـاوراءالنهردرشــرق وازسواحل خزردرشمال تا کرانه های خلیج فارس ورود سند درجنوب گسترده بود.
  پس ازدرگذشت هارون عباسی به ســال ۱۹۳ هجـری_قمـری، بیـن دوپسرش، امین ومـأمون جنگی سخت درگرفت ودرنهـایت، روز ۲۵ محرم سـال۱۹۸ هجری_قمـری محمد امین در بغـداد کشته شـد ومــأمون درخراســـان خلافت بربلاد اسلامی را به چنگ گرفت.
  مــأمون همواره خلافت را از سـوی بغــداد ومدینه درخطـرمی دیـد و به همین دلیل در فکر واندیشه ای بود که به آن طریق این دو کـانون را آرام سازد، بغداد پس از قتل محمد امین محل تجمع عباسیان متعصب ومخالفان سیاسـی مأمون گشته بود ودرمدینه نورولایت با حضورآقا علــی ابــن موسـی الـرضا (علیه السلام) تابشـی عمیق داشت وچیزی نبودکه با جنـگ وخونـریزی قابـل کنترل بــاشد، بهمین جهت مأمون بــا توسل به حیله تحت عنوان ولایتعهدی، امــام(علیه السلام)را به خراســان دعوت نمود ودرنظرداشت با این اقدام به دو هدف جامه عمل بپوشاند.

  اول : امام (علیه السلام) را ازکانون نهضتهای احتمالی دورسازد.
  دوم : محبوبیتی در میان دوستداران امام (علیه السلام)کسب نمــاید.

  مأمون، همراهی کاروان امام (علیه السلام)را به رجاء بن ابی ضحاک سپرد ودستورداد آن حضرت را ازمسیرهای کم جمعیت همراهی نماید ودرطول سفر مانع تماس دوستداران خاندان ولایت با آن حضرت گردد.

  گروه پژوهشی جاده ولایت باهمین دیدگاه شلمچه تا سرخس را در برنامه پژوهشی خود قرار داده است.

  مسئله اساسی پژوهش و پرسشهای اصلی
  دراین سفرچه کسانی امام (علیه السلام) را همراهی نمودند؟
  آیا از نزدیکان آن بزرگوارکسی باکاروان بوده است یا خیر ؟
  به نقل تاریخ، کاروان امام (علیه السلام) حدود ۶ ماه درراه بوده است، چه کسانی ازاقیانوس علم ومعرفت بهره گرفته اند؟
  پس ازورود امام (علیه السلام) به مرو چه حوادثی رخ داده است؟
  در مدت ۵/۲ سالی که امام (علیه السلام) درمرو اقامت داشتند بازی سرنوشت چه بود؟
  پس ازشهادت امام (علیه السلام) چه سر نوشتی درانتظاریاران آن بزرگواربود؟
  علوم ومعارف حاصل از این هجرت تاریخی تا چه منطقه از آسیا گسترده شد؟

  مدت اجرای طرح:
  از تاریخ تصویب وتخصیص اعتبارمورد نیاز به مدت یک سال

  محل اجرای طرح:
  الف : از شلمچه تا سرخس به طول حدود۲۱۰۰ کیلومتر
  ب: در صورت رفع موانع بین المللی، در کشورعربستان به طول حدود۸۵۰ کیلومتر، مرز بین کویت وعراق، به طول حدود۲۰۰ کیلومتر، داخل کشورعراق به طول حدود۱۵۰ کیلومتر وداخل کشور ترکمنستان به طول حدود۱۵۰ کیلومتر، (جمعاً به طول ۳۴۵۰ کیلومتراز مدینه منوره تا مرو)

  ضرورت انجام دادن طرح
  کشوری مانند ایران، با فرهنگی چند هزار ساله، مورد توجه گردشگران زیادی می باشد. درپهنه ۲۱۰۰ کیلومتری مسیراز شلمچه تا سرخس که ازمرکز کشور می گذرد، همه ساله میلیونهاگردشگرمذهبی وغیر مذهبی، داخلی وخارجی تردد می نمایند، چون علاوه برمیراث چند هزارساله ای که در این پهنه به فراوانی وجود دارد، درشمال شرق مسیر مضجع مبارک ونورانی آقا علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) ودرجنوب غرب آن مزاردل باختگان وادی عشق وایثار قرار دارد که شعارشان درحیات دنیوی این بود که« راه قدس و کربلاازشلمچه می گذرد» وهمه ساله میلیونها نفربرای تجدید عهد با آنان راهی این دیار می شوند.
  «پس احیای جاده ولایت یک ضرورت است. »
  اهداف اصلی و فرعی طرح
  همانطوریکه در نامه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به وزرای محترم بیان شده است، به این مسیراز دوبعد بایستی نگریسته شود.
  الف : از بعد فرهنگی
  باشناساندن مسیر توسط گروه پژوهشی جاده ولایت به عشاق ولایت در سالهای اخیرجامعه ورزشی، با برگزاری مسابقات دومیدانی از شلمچه تا مضجع مبارک امام رضا(ع) ویا رالی اتومبیل توسط فرزندان شهداء، در دهه مبارک کرامت شور ونشاط ولادت کریمه اهل البیت(س) وصاحب ولایت، آقا علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) وهمچنین بزرگداشت برادر گرامیشان، احمد بن موسی (ع ) وخواهر ارجمندشان بانوحکیمه خاتون(س) رابرای ساکنان درمسیربه ارمغان میبرند و نیزدر دهه آخر ماه صفر، زائران پیاده منزل به منزل یادوخاطره هجرت آن امام همام را گرامی میدارند،
  گرمیسرنشود بوسه زنم پایش را هرکجا پای نهد بوسه زنم جایش را
  ب: انجام کارهای اجرائی
  حفظ محیط زیست ، ایجاد مراکزرفاهی وخدماتی برای توسعه ی گردشگری مذهبی واحیاء وحفظ میراث کهن درطول مسیر موجب جذب گردشگران خواهد شد. (نامه پیوست)

  فرضیه های طرح:
  حاج شیخ عباس قمی، منتهی الآمال، ص ۹۹۳ :« شیخ صدوق از رجاء ابن ابی الضحاک روایت کرده است که مأمون مرا فرستاد که حضرت رضا(علیه السلام) رااز مدینه به مروآورم و امرکردکه آنجناب را از بصره و اهواز و فارس حرکت دهم وازطریق قم نبرم اوراونیزامرکردکه آنجناب را درشب وروز حفظ کنم …. »

  ابن طاوس، فرحه الغری، ج۱، ص ۱۰۵:« عبورکاروان امام (علیه السلام) را پس از بصره ازنزدیکی کوفه به بغداد وازآنجا به قم واقامت در محل فعلی “مدرسه رضویه” نقل می نماید. »

  محمد حسن خان صنیع الدوله، مطلع الشمس، ج۲ ، ص۷۴۰:« برخی از تاریخ نگاران مسیرحرکت را از مدینه ، بصره ، ا هواز ، فارس ، اصفهان ، قم ، ری، سمنان ، دامغان ، نیشابور، طوس ، سرخس به مرو ذکر نموده اند. »
  جلیل عرفان منش، جغرافیای تاریخی هجرت، از انتشارات آستان قدس رضوی:« مسیر کاروان را از طریق معدن نقره، نباج، بصره ، اهواز ، فارس ، یزد و خراسان ذکر نموده است. »

  فواید طرح:
  تا حدود ۱۰۰ سال قبل که اسب وشتر، وسیله انتقال مسافر وبار، از مکانی به مکان دیگر بود، کاروانها تأثیر« اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی وسیاسی» برجوامع بین راه داشتند.
  با جایگزین شدن « هواپیما، قطارواتومبیل » دیگرمسافر نقشی بر جوامع بین راه ندارد وبه مرورزمان روستاها حیات خود را از دست می دهند.
  تحقیق وپژوهش جاده ولایت ونظیر آن که درکارنامه گروه ثبت است با به تحریر وتصویر کشیدن گذشته شهرها وروستاهای درمسیروهدایت گردشگران به اماکنی که اکنون دور از جادهها واقع شده اند حیات را به آنها باز خواهد گردانید.

  مراحل اجرایی تحقیق
  ۱- ازتصویب طرح به مدت دوماه، ملاقات با علمای صاحب نظرواساتید دانشگاههای شهرهای درمسیروجمع بندی نظرییات آنان، « باتوجه به محدودیتهای ملاقات، پشتبانه ای معتبر برای پذیرش از سوی ملاقات شوندگان ضروری می باشد.»
  ۲- به مدت سه ماه، بررسی مسیرهای کوهستانی، قدمگاهها ومنزلگاههائی که در باور مردم است.« مناطق واقع شده دراستانهای خوزستان،کهکیلویه، فارس وبخشهای کوهستانی استانهای دیگرمسیر» و بررسی مستندات، تطبیق یافته های بند ۱و۲ در این بخش از مسیرونهائی ساختن آن.
  ۳- ازتاریخ۱۵ /۶/۹۲ تا پایان دهه کرامت، حضوردر گردهمائی های بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) ، همایش جاده ولایت وسایرمجامعی که بدین منظوربرپامی شود « درصورت ایجاد امکان سفر، عزیمت به مرو از طریق سرخس وشرکت درجشن گل باران خانه امام (ع) درمروکه توسط ترکمن هادر۱۱ذیقعده انجام میشود»
  ۴- ازتاریخ ۱۵/۷/۹۲ پس ازبررسی نتایج حاصله ازفیوضات دهه مبارک کرامت، انجام مطالعات میدانی بخش کویری که تقریباً نیمی ازمسیراست و تکمیل سایر مطالعات .
  ۵- تهیه گزارش نهائی وآماده سازی پژوهش برای چاپ .
  محدودیتها و موانع احتمالی تحقیق:
  ۱- بخشهائی از مسیر، درون کوهستان قرار دارد وبرای مطالعه آن به امکانات ویژه نیاز است وحتماْ بایستی در فصل تابستان مورد بازدید وشناسائی قرار گیرد.
  ۲- بخشهائی از مسیر از کویر می گذرد وآن نیز تجهیزاتی مخصوص ونیروهای عاشق را طلب می کند وبایستی درفصلی مناسب به آنجا سفر نمود.
  ۳- سفر، محرمانه انجام شده ومستندات چندانی تا چند قرن بعد وجود نداشته، ضمن اینکه در۱۲۳۴ سالی که از هجرت می گذرد، مکانهای متعددی تحت نام« قدمگاه یا منزلگاه» ساخته شده وداستانهای زیادی از کرامات امام(ع) بیان گردیده است که برخی از آنها عقلانی نیست ولی در باور مردم قراردارد و صحت پژوهش راخدشه دار خواهد نمود.

  مقاله‌ها، گزارش¬ها یا سخنرانی¬هایی که در حین پیشرفت طرح یا پس از آن عرضه خواهد شد:
  گروه پژوهشی جاده ولایت، درطول ۱۲ سال برای کسب نظرعلمای حوزه واساتید دانشگاه ومطلعین منطقه ای، به موازات پیمایش میدانی ونقشه برداری از مسیر وتهیه نقشه های اجرائی، مبادرت به اقداماتی به شرح ذیل نموده است.
  ۱- ایجاد نمایشگاهی دائمی درکتابخانه گوهرشاد مشهد ونظر خواهی ازمحققان محترم.
  ۲- برگزاری حداقل بیست نمایشگاه درشهرهای واقع در مسیربرای، کسب نظرمطلعین منطقه ای.
  ۳- طرح موضوع ازطریق دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) وقراردادن کلیه نقشه ها در« سایت شمس توس» به منظور بهره گیری عموم علاقمندان.
  ۴- طرح موضوع از طریق سازمان میراث فرهنگی وگردشگری همه ساله درگردهمائی جاده ولایت.
  ۵- تعیین مسیروقراردادن نقشه ها در اختیار دست اندر کاران ورزش کشور.
  ۶- ایجاد دبیرخانه ای دائمی برای هماهنگی با دفاترمراجع محترم، بخشهای فرهنگی آستان قدس رضوی، نمایندگان محترم وتمامی کسانی که بی صبرانه منتظرنتیجه کارند، تا پژوهشی در اختیارشان قرارگیرد که از گسترش خرافه پرهیزنماید (تأییدیه های پیوست)

  فهرست منابع ومآخذ
  با توجه به مطالعات کتابخانه ای ومیدانی، به تاریخ ۸/۸۸/۸کتاب«راه ولایت» حاصل کارگروه پژوهشی جاده ولایت توسط معاونت سینمائی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی چاپ ومنتشر شده ونشان رضوی نیزدرشب ولادت آقا ومولایمان به پژوهش مورد نظرتعلق گرفته است.
  منابع ومآخذ استفاده شده درپژوهش ازکتاب: راه ولایت، علی اصغرسالاری، چ۱، ص۲۸۹تا۳۳۱

  نحوه انتشار و ترویج خروجی های تحقیق:
  از مجمع نمایندگان خراسان رضوی درخواست شده که: چون اهمیت جاده ولایت کمتر از جاده ابریشم نیست به نام ملت ایران ثبت جهانی داده شود.
  ۱- درخواست فوق جهت اقدام به سازمان میراث فرهنگی وگردشگری ارسال شده است.
  ۲- چاپ دوم کتاب ” حرکت در مسیر جاده ولایت” (آماده برای چاپ ،) با امید به اینکه در دهه مبارک کرامت به انضمام نقشه مسیر در دسترس عشاق ولایت قرارگیرد.
  ۳- به نقل از مطلعین سازمان صدا وسیما، شهید آوینی قبل از شهادت درنظر داشته است که مستندی بسازد، نظرمقام معظم رهبری را درخصوص نام مستند خواستارمیشود، ایشان نام«جاده ولایت» را پیشنهاد می نمایند، امید است امکاناتی فراهم شود تا هدف آن شهید بزرگوارعملی گردد.
  (گروه پژوهشی جاده ولایت، برای آن عزیز، آرامشی ابدی آرزومند است.)
  به امید توفیق خدمتی شایسته مقام والای ولایت
  راویان میراث کهن
  گروه پژوهشی جاده ولایت
  علی اصغر سالاری

 ديدگاه خود را بيان كنيد.

(الزامي)

(الزامي)