اسفند ۱۶۱۳۹۱
 

محمود واعظی، مشاور ویژه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) به لحاظ گستره جغرافیایی و تنوع موضوعات و همراهی دستگاه های اجرایی کشور بزرگترین جشنواره حال حاضر جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: گستره فعالیت این جشنواره آن  چنان است که تنها در بخش بین الملل آن ۱۷ نهاد مختلف همکاری دارند. با توجه به این ظرفیت و نیز با عنایت به عظمت وجودی حضرت امام رضا (ع) بیش از این می طلبد که معارف رضوی را اعتلا بخشیم.وی همچنین ضمن اشاره به سایت جشنواره به نشانی www.shamstoos.ir، از راه اندازی سایت رسمی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) طی یک ماه آینده خبر داد.

  ۶ ديدگاه به “سایت رسمی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) طی یک ماه آینده راه اندازی می شود”

 1. هدف طرح جاده ولایت:
  احیای بخشهائی ازمسیرحرکت کاروان سیاسی _ مذهبی آقــا علـی ابــن موسی الرضا (علیه السلام) ازمدینه به مرو و همسـو نمودن حرکت ســازمانها و نهـادهائی که دست اندرکـــار ایـرانگردی وجهانگردی وامـورزائــران کانـون عشق ودیانتنـد وایجـاد امــاکن رفــاهی درتلاقی جـاده های موجود با مسیرحرکت کــاروان نور و احیـاء و بازسازی اماکن مذهبـی ، کـاروا نسراها ، پلها و آب انبـارها که سنت نیـکوی خیـرات ومبــرات پـایه گذار هریک ازآنهـاست ودرنهایت ایجاد انگیزه اقــامت بیشتر برای حدود بیست وپنج میلیون زائری که همه ساله رنج سفررا بجــان میخرنـد و انگیزه ای جززیارت آن امـــام همام وبهـره گیری معنـوی ازسفر خود ندارند، اهـم مطالبی است که دراین پژوهش میدانی مورد نظرقرارگرفته است.
  مجری

  راویان میراث کهن

  گروه پژوهشی جاده ولایت
  علی اصغرسالاری

 2. بسمه تعالی
  سلام علیکم
  احتراماً : مطالعه کتابخانه ای ومیدانی جاده ولایت از حدود ۱۲ سال قبل توسط گروه پژوهشی جاده ولایت به سرپرستی اینجانب آغاز شد ودر این مدت حدود ۳۵۰۰ کیلومتر از مدینه تا مرو مورد بررسی قرار گرفته وبرای تثبیت آن نظر علماء ودانشمندان کسب شده و طرح در تاریخ ۲۳/ ۱۰/ ۸۳ به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برده شده ودر ۸/۸/۸۸ ۱۳توفیق کسب نشان رضوی در کشور را از ریاست محترم جمهوری به دست آورده و نتیجه مطالعات تحت نام راه ولایت توسط معاونت سینمائی وزارت ارشاد به چاپ رسیده و حداقل ۲۰ نمایشگاه در سراسر کشور برگزار شده و نمایشگاه دائمی آن در کتابخانه گوهرشاد می باشد و نقشه ها در سایت http://www.shamstoos.ir در اختیار عموم قراردارد. این گروه آمادگی هرگونه همکاری در جهت پیشبرد طرح را دارد.
  (در صورت نیاز به تأییدیه ها اعلام تا ارسال شود.)
  علی اصغرسالاری ۰۹۱۵۳۱۷۵۱۲۱

 3. در تاریخ ۲۴/۴/۹۱ در نشستی که استانداران استانهای واقع در مسیر و مسئولان سازمانهای ذیربط در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی وبا حضور جناب آقای دکتر حسینی داشتند ، احیای قدمگاه ها و ایجاد مراکز رفاهی برای زائران آقا ومولایمان در کنار هرکدام تصویب شد و فردای آن روز خبر توسط رسانه ها اعلام گردید ولی ظاهراً برای بحرکت در آوردن این چرخ نیاز به قدرتی ما فوق آنچه در سازمانهای مسئول است می باشد.
  همچنین در جلسه یادشده موضوع تشکیل ستاد احیای قدمگاه حضرت امام رضا(ع) در هر یک از استان های مسیر جاده ولایت به ریاست استانداران و دبیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و با عضویت فرماندار شهرستان دارای قدمگاه، اداره کل ورزش و جوانان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صدا و سیمای مرکز استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با تشکیل دبیرخانه دائمی احیای قدمگاه حضرت امام رضا(ع) در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مسیر جاده ولایت مورد تصویب قرار گرفت.
  در حال حاضر بعلت این بی توجهی و عدم امکانات ، زائران مشتاق زیارت که اکثراً توانائی مالی ندارند قادر به حضور نیستند ودر آرزوی زیارت می سوزند ومی سازند .

 4. در تاریخ ۲۴/۴/۹۱ در نشستی که استانداران استانهای واقع در مسیر و مسئولان سازمانهای ذیربط در وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی وبا حضور جناب آقای دکتر حسینی داشتند ، احیای قدمگاه ها و ایجاد مراکز رفاهی برای زائران آقا ومولایمان در کنار هرکدام تصویب شد و فردای آن روز خبر توسط رسانه ها اعلام گردید
  همچنین در جلسه یادشده موضوع تشکیل ستاد احیای قدمگاه حضرت امام رضا(ع) در هر یک از استان های مسیر جاده ولایت به ریاست استانداران و دبیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و با عضویت فرماندار شهرستان دارای قدمگاه، اداره کل ورزش و جوانان، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و صدا و سیمای مرکز استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه استان با تشکیل دبیرخانه دائمی احیای قدمگاه حضرت امام رضا(ع) در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های مسیر جاده ولایت مورد تصویب قرار گرفت.

 5. بسمه تعالی
  باتشکر از انتشار خبر:
  در نشستی که در تاریخ ۱۶/۴/۹۲ (وزیرمحترم فرهنگ وارشاد اسلامی واستانداران ومسئولان محترم استانهای واقع در مسیرجاده ولایت وجمعی از صاحبنظران داشتند) اینجانب به نمایندگی از سوی ” راویان میراث کهن، گروه پژوهشی جاده ولایت ” توفیق یافتم گزارشی از نتیجه ۱۲ سال پژوهش در ۳۴۵۰ کیلومتر مسیراز (مدینه تا مرو)را که ۲۱۰۰ کیلومتر آن در کشور ایران اسلامی می باشد ارائه دهم.
  از آنجائیکه در آن دوران حداکثر پیمایش کاروانها حدود ۵ فرسنگ راه در شبانه روز بوده است می بایستی کاروان امام (ع) در ۷۰ مکان از( شلمچه تا سرخس) توقف داشته باشد که تا کنون ۱۶ مکان آن شناسائی شده وتحت نام ” قدمگاه یا منزلگاه” قرار است احیاء شود.
  با امید به اینکه بتوانیم با عنایت صاحب ولایت مکانهای دیگری را نیزشناسائی وبه عاشقان ولایت معرفی نمائیم انشاء ا…

 6. قدمگاههای مصوب به تاریخ ۱۶/۴/۹۲
  ۱- شلمچه دروازه ورودی کاروان نور
  ۲- آبادان درکناربهمنشیر
  ۳- اهواز آرامگاه علی بن مهزیار
  ۴- بهبهان در کنار مارون (شهر کهن ارجان)
  ۵- سده در شمال شرقی شهر سده فارس
  ۶- اقلید درجوار چشمه رسول الله (ص)
  ۷- ابرکوه مسجد بیرون (منزلگاه)
  ۸- دهشیر درشرق شهر
  ۹- توران پشت در جوارچشمه امام (ع)
  ۱۰- اسلامیه مقابل قلعه تاریخی فراشا
  ۱۱- تفت قدمگاه مرتضی علی (ع)
  ۱۲- مسجد فرط در بازار قدیمی یزد
  ۱۳- مشهدک درخرانق یزد
  ۱۴- مسجد شهداء درصحرای طبس
  ۱۵- نیشابور درجوارآرامگاه محمد محروق (ع)
  ۱۶- نیشابور روستای قدمگاه
  ۱۷- دهسرخ مصلی وزمزم رضوی
  ۱۸- سناباد در شمال کوه معجونی (سنگتراشها)
  ۱۹- خواجه ربیع به نقل از کتاب تحفه توس
  ۲۰- سرخس رباط بورجا(آرامگاه لقمان بابا)
  ۲۱- مرو خانه امام (ع) در جوارکاخ مأمون

 ديدگاه خود را بيان كنيد.

(الزامي)

(الزامي)