مهر ۱۹۱۳۹۴
 

شیخ صدوق‏ رحمه الله از ریّان بن شبیب روایت کرده که گفت: در روز اوّل ماه محرّم، خدمت‏ حضرت امام رضا علیه السلام شرفیاب شدم. آن حضرت فرمود: ای پسر شبیب؛ امروز روزه هستی؟

عرض کردم: نه.فرمود: این روز، روزی است که حق تعالی دعای حضرت زکریّا را در آن‏ مستجاب فرمود – و فرمایش خود را ادامه داد تا آنکه فرمود – :ای پسر شبیب؛ اگر برای چیزی خواستی گریه کنی، برای حسین بن علی ‏علیهما السلام‏ گریه کن که او را مانند گوسفند سر بریدند و با آن حضرت از اهل بیت او هجده تن- که در زمین شبیه و نظیر نداشتند – کشته شدند.

و به تحقیق که آسمان‏های هفتگانه و زمین‏ها برای شهادت آن حضرت ‏گریستند و به درستی که چهار هزار فرشته، به سوی زمین آمدند برای یاری آن‏حضرت، ولی زمانی رسیدند که آن حضرت شهید شده بود. پس ایشان نزد قبرآن حضرت ژولیده ‏مو و گردآلوده‏ اند تا آنکه قائم آل محمّد صلوات اللَّه علیه ظاهر شود، پس ایشان یاوران آن حضرت باشند و شعار ایشان در جنگ این کلمه ‏است: «یا لثارات الحسین ‏علیه السلام».

ای پسر شبیب؛ خبر داد مرا پدرم از پدرش از جدّش که چون جدّم حسین ‏علیه السلام ‏شهید شد، آسمان، خون و خاک سرخ بارید.

ای پسر شبیب؛ اگر بر حسین ‏علیه السلام گریه کنی تا آب از دیدگانت بر رویت جاری ‏شود، حق تعالی هر گناه صغیره و کبیره تو را بیامرزد.

ای پسر شبیب؛ اگر خواهی که در قیامت هیچ گناهی بر تو نباشد، آن حضرت را زیارت کن.

ای پسر شبیب؛ اگر خواهی که در غرفه ‏های بهشت با رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم وخاندانش ساکن شوی، بر قاتلان آن حضرت لعنت کن.

ای پسر شبیب؛ اگر خواهی که مثل ثواب کسی داشته باشی که با آن حضرت ‏شهید شده باشد، هرگاه که او را یاد کنی بگو:

یا لَیْتَنی کُنْتُ مَعَهُمْ، فَأَفُوزَ فَوْزاً عَظیماً.(۱)

ای کاش؛ با ایشان بودم، تا به رستگاری بزرگی نائل می ‏گردیدم.

ای پسر شبیب؛ اگر خواهی که در درجات بالای بهشت با ما باشی، از برای حزن ‏ما محزون باش و از برای شادی ما شاد باش، و بر تو باد به محبّت و ولایت ما؛ اگر مردی سنگی را دوست بدارد، خدا او را در روز قیامت با آن محشور گرداند.(۲)

روز اوّل ماه محرّم، روزی است که حق تعالی دعای حضرت زکریّا را درباره ‏داشتن فرزند مستجاب فرمود و حضرت یحیی را به او عطا کرد، چنانچه از حضرت ‏امام رضا علیه السلام روایت شده است.

حضرت امام رضا علیه السلام فرمودند:

هر کس این روز را روزه بگیرد و دعا کند، حق تعالی دعای او را نیز مستجاب ‏کند.(۳)

—————————————

۱) وسائل الشیعه: ۳۲۴/۱۰٫

۲) هدیّه الزائرین وبهجه الناظرین: ۱۶۵، بحار الأنوار: ۲۸۵/۴۴٫

۳) هدیّه الزائرین وبهجه الناظرین: ۵۸۱٫

 ديدگاه خود را بيان كنيد.

(الزامي)

(الزامي)