بهمن ۱۱۱۳۹۳
 

از هنگامی که آدمی بر کره زمین پدید آمد، برای رفع نیازهای خود نیازمند کوشش بوده است. زندگی انسان بر محور کار می‌گردد و کار، تلاش انسان جهت حصول به هدف معین است. ارزش و اهمیت کار و به تبع آن جایگاه کارگر و حقوق ایشان در تعالیم اسلامی به خوبی تجسم پیدا کرده و تبیین گشته است. پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) خود نمونه ی عملی از کار و تلاش هستند. در این مقاله سعی شده است با توجه به منابع چاپی موجود، جایگاه کار و کارگر از منظر امام رضا(ع) مورد بررسی قرار گیرد. ارزش معنوی کار از دیدگاه حضرت رضا (ع) فراتر از مقام مجاهدین فی سبیل الله است و دانش و تخصص درباره ی کار و داشتن صداقت و راستی از جمله لوازم و آداب کار در سیره رضوی می باشد.

از جمله حقوقی که امام رضا( ع) برای کارگران قائلند می توان به موارد زیر اشاره کرد: ۱٫ پرداخت دستمزد عادلانه ۲٫ آزادی در انتخاب شغل ۳٫ احترام به قرار دادها ۴٫ رفاه اجتماعی [بیمه کارگر] ۵٫ تحمیل نکردن کارهای سنگین ۶٫ امکان مشارکت کارگر در سود ۷٫ برخورد مناسب و شایسته با کارگر.

بنابراین در جامعه اسلامی لازم است حقوق کارگران در ترازهای مختلف چنان به ایشان برسد که به هدف های انسانی اسلام نزدیک باشد.

کلید واژه ها: کار، کارگر، حقوق کارگر، امام رضا(ع)

مشاهده مطلب

 ديدگاه خود را بيان كنيد.

(الزامي)

(الزامي)