شهریور ۲۵۱۳۹۲
 

بمناسبت سالروز ولادت امام هشتم شیعیان حضرت ثامن الحجج علیه السلام، آیین اختتامیه جشنواره بین المللی امام رضا علیه السلام در مشهد در تاریخ ۱۳۹۲/۰۶/۲۵ برگزار گردید.

مدیرعامل بنیاد بین المللی فرهنگی ، هنری امام رضا (ع) در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: این رویداد فرهنگی بزرگ درحالی به میعادگاه یازدهم خود رسیده که برکت نام امام رضا (ع) موجب رشد و توسعه آن شده است.

سید جواد جعفری افزود: عظیم ترین گنجینه فرهنگی ایران یعنی امام هشتم (ع) عامل عمده رشد و توسعه جشنواره بین المللی امام رضا (ع) بوده است به طوری که همدلی ۱۰۰ دستگاه اجرایی دست اندرکار در این جشنواره بی سابقه است.

وی بیان کرد : یازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) فرصتی فراهم کرد تا ظرفیت های جدیدی ازجمله روز بزرگداشت امامزادگان، روز بزرگداشت شاهچراغ در سالنامه رسمی ایران به ثبت برسد و قدمگاه های امام هشتم(ع) در مسیر خود از مدینه به مرو احیا شود.
او اظهارداشت: جشنواره بین المللی امام رضا (ع) بستری برای توسعه روابط بین المللی ایران با کشورهای مختلف جهان را فراهم کرد و افزون بر شناسایی و معرفی هنرمندان و فرهیختگان داخلی، مشارکت گسترده هنرمندان و پژوهشگران خارج از کشور را در پی داشت.
وی افزود: با همکاری سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی و همچنین مجمع جهانی اهل بیت (ع) جشنواره امام رضا (ع) با استفاده ازظرفیت مدارس ایرانی خارج از کشور در ۲۰۰ نقطه از جهان برگزار شد.
او بیان کرد: برگزاری این جشنواره باعث شد چهره عطوف اسلام و سرشت پاک ایرانیان به مردم جهان شناسانده شود وبستر تعاملات بین المللی ایران فراهم گردد.
وی افزود: در دوره یازدهم جشنواره امام رضا (ع) موضوع سبک زندگی رضوی واحادیث رضوی با همراهی دارالحدیث قم محور همه برنامه ها قرار گرفت.
جعفری با اشاره به دستاوردهای علمی یازدهمین جشنواره امام رضا (ع) افزود: اتمام نگارش جلد اول دانشنامه امام رضا (ع) با برخورداری از ۵۰۰ هزار واژه، چاپ و انتشار چهار کتاب ترجمه از صحیفه رضویه به زبان های روسی، ترکی، مالایی واردو، ترجمه جلد ۲۲ و۲۳ کتاب عوالم العلوم ازتولیدات علمی این جشنواره است.


وی چاپ وانتشار جلد اول مجموعه تفسیری امام رضا (ع)، ترجمه و شرح احتجاجات امام رضا (ع)، تولید نرم افزار کتابخانه تخصصی امام رضا (ع)، تولید نرم افزار اطلاعات پژوهش ها و پژوهشگران رضوی، چاپ مجموعه مقالات پیرامون ابعاد شخصیتی حضرت امام رضا (ع) و پژوهشی در مورد خواهران و برادران امام رضا (ع)، چاپ کتاب های جستاری در ادعیه صحیفیه رضویه، مهر رضوی و ادبای کرد را از دیگر تولیدات علمی این جشنواره برشمرد.
مدیر عامل بنیاد بین المللی فرهنگی – هنری امام رضا (ع) گفت: در یازدهمین دوره از برگزاری این جشنواره پایگاه اطلاع رسانی این بنیاد وخبرگزاری فرهنگ رضوی آغاز به کار کردند وفصل نامه فرهنگ رضوی نیز چاپ شد.
استاندار خراسان رضوی نیز دراین مراسم با تبریک فرا رسیدت میلاد فرخنده امام هشتم (ع) گفت: آستان مقدس امام رضا (ع) معجزه گر آرامش و محور هدایتگر، وحدت و همدلی مسلمانان است.
محمد حسین فروزان مهر افزود: ایرانیان پیشینه افتخارآمیز در خدمتگزاری به این دردانه آل محمد(ص) دارند و همواره قدرشناس نعمت عظیمی بوده اند که اراده الهی در استقرار این انسان معصوم در سرزمین پاک پارس نصیب آنها کرده است.
وی خاطر نشان کرد: امروز ایرانیان، این منادیان مظلوم حقیقت در عالم، نجوای غربت خود را در صحن و سراهای حریم رضوی زمزمه می کنند ولی بر باورهای عمیق برگرفته از فرهنگ رضوی تا رسیدن به نقطه آرمانی سیطره آن بر عالم به دست نواده برومند امام رضا (ع) پافشاری دارند.
او بیان کرد: این همان رسالتی است که انجام آن دشمنان روشنی و روشنگری را می آزارد و آنان را در حوزه های مختلف به عکس العمل های متفاوت وا می دارد.
وی اظهار داشت: جدال امروز دشمنان روشنگری با ایرانیان بر سر سیاق زندگی است؛ آنان نابودی ما را در غلطیدن در تارهای شیطانی می خواهند که تار و پودهای سستی و تنبلی، بی انگیزه بودن و پوچ گرایی، شکم بارگی و شهوت پرستی، نفاق و دودستگی دارد.
فروزان مهر گفت: دشمنان سبک زندگی ایرانیان را سبک زندگی شیطانی می پسندند؛ آنچه خود در آن غوطه ورند و زشتی های آن را با زرق و برق رسانه هایشان پوشانده و بوی تعفنش را با کور کردن شامه ها مخفی کرده اند.
استاندار خراسان رضوی گفت: آنچه امروز در تمسک به کانون نور رضوی باید استخراج کنیم، سبک زندگی رضوی است؛ معاشی رحمانی در مقابل زندگی شیطانی که اردوگاه دشمن با تمام توان و تجهیزاتش از پهنه آن، جامعه ما را دنبال می کند.
فروزان مهر خاطر نشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سفر سال گذشته خود به خراسان شمالی مفصل به بحث سبک زندگی پرداختند وشاید امروز جشنواره بین المللی امام رضا (ع) رسالت پرداخت عمیق به این مقوله را از منظر فرهنگ رضوی برعهده داشته باشد.
وی افزود: تجربه برگزاری جشنواره بین المللی امام رضا (ع ) تجربه ای فرخنده و مبارکی است که باید برای آیندگان اقدامی ارزشمند باشد و دهه دوم برگزاری این جشنواره بر محور تبیین سبک درست زندگی استوار گردد.
وی بیان کرد: آموزه های فاخر رضوی بر دنیا و شرایط بشری اثری بی بدیل دارد که باید به درستی استخراج شود و در قالب این جشنواره به همگان معرفی گردد.
او اظهارداشت: اینک در دهه کرامت ترویج نام و سیره امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) و عرضه آثار فاخر مرتبط با سیره اهل بیت نیازمند جریان سازی فرهنگی است که این جریان سازی فرهنگی باید با تبلیغ سبک زندگی رضوی و تزریق شادی به جامعه همراه باشد.
وی گفت: طبیعی است فرهنگ رضوی در دهه نخست مستلزم بازشناسی مفهوم و فرهنگ زیارت ایشان است؛ این بازشناسی باید در چارچوب مهندسی فرهنگ و تمدن اسلامی انجام گیرد و مبتنی بر مفاهیم و ادبیاتی باشد که بتواند سیره حضرت رضا (ع) را به درستی معرفی نماید.
وی تاکید کرد: بی تردید مفهوم و ارزش زیارت امام رضا (ع) به قدری والاست که می تواند در جامعه امروز منشا تغییر و تحولات فرهنگی شود و همه ما موظفیم در حوزه مسوولیتی خود برای تعالی این امر برنامه ریزی کنیم.
در پایان این جشنواره آیت الله عبدالله جوادی آملی (استاد حوزه و دانشگاه، دکتر سید محمد حسینی (وزیر ارشاد دولت دهم)، دکتر سید احمد علوی ( قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی)، دکتر محمود صلاحی (استاندار سابق خراسان رضوی)، حجت الاسلام حمید رضا ارباب سلیمانی (دبیر ستاد عالی کانونهای مساجد)، حجت الاسلام علی نهاوندی (مدیر کل صدا و سیمای خراسان رضوی)، حجت الاسلام محمد حکیمی (محقق)، نصرالله قادری (کارگردان)، مرحوم شاهرخ اورامی (شاعر کردی)، حجت الاسلام سالار (معاون مجمع جهانی اهل بیت)، حمید رضا شاه آبادی فراهانی (نویسنده کودک و نوجوان) و شفیع آقامحمدیان (کارگردان) به عنوان خادمان فرهنگ رضوی داخل کشور معرفی و از آنان قدردانی شد.

اتونگ سلیمان از اندونزی، کمال الدین رکا از آلبانی، حجت الاسلام سید محمد نقوی النجفی از پاکستان، سید مقصود رضوی از کشمیر، موسی آیازتکین از ترکیه، عبدالکامل عباس از کامرون، نرجس سلبیه از مالزی و علی امام زید از هندوستان به عنوان خادمان فرهنگ رضوی خارج از کشور معرفی شدند.

 

 

 ديدگاه خود را بيان كنيد.

(الزامي)

(الزامي)